Uztura bagātinātājs: Glikomannāns. Kas tas ir un ko tas dod?

//Uztura bagātinātājs: Glikomannāns. Kas tas ir un ko tas dod?

Uztura bagātinātājs: Glikomannāns. Kas tas ir un ko tas dod?

Uztura bagātinātājs: Glikomannāns.

Glikomannāns ir uztura bagātinātājs, kas tiek reklamēts ar tā spēju palīdzēs ātri nomest lieko svaru. Viens no izplatītākajiem svara zaudēšanas uztura bagātinātājiem, kas satur Glikomannānu, ir Bauer Nutrition piedāvātais Nuratrim. Gan šī, gan citu Glikomannānu saturošo uztura bagātinātāju galvenais reklāmas sauklis ir: “nomet lieko svaru ātri”.

Glikomannāns ir dabiskas šķiedrvielas, kas tiek iegūtas no auga “ziloņkājas juks”, jeb vienkāršāk – konjaka auga saknēm. No auga saknēm iegūtās šķiedrvielas tiek izmantotas, lai ražotu uztura bagātinātājus pulveru un tablešu formā, kā arī dažādas nūdeles un pat miltus. Auga saknes, kuru sastāvā ir 40% glikomannāns, Dienvidāzijā jau gadsimtiem tiek izmantotas dažādu zāļu uzlējumu, tofu, kā arī konjaka ievārījuma gatavošanai.

Īpaši izceļama iz glikomannāna lieliskā spēja absorbēt ūdeni. Šī viela ir viena no viskozākajām uzturvielām, kāda mums pazīstama! Uztura bagātinātājos sastopamais glikomannāns spēj absorbēt tik daudz ūdens, ka pat neliels tā daudzums spēj pārvērst želejā veselu krūzi ūdens! Un tas arī ir viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ ta sir tik ļoti populārs to cilvēku vidū, kas vēlas zaudēt lieko svaru.

Kā glikomannāns palīdz zaudēt lieko svaru?

Kā jau iepriekš minēju, tam piemīt spēja lieliski absorbēt ūdeni, taču šī uztura bagātinātāja popularitātei ir vēl vairāki iemesli:

  1. Tajā ir ārkārtīgi maz kaloriju
  2. Tas fiziski aizņem daudz vietas tavā kuņģī. Tātad – ātrāk rodas sāta sajūta!
  3. Glikomannāna želejveida stāvoklis palīdz arī pie sāta sajūtas paildzināšanas.
  4. Līdzīgi kā citas ūdenī šķīstošas šķiedrvielas, tas palīdz ar proteīnu un tauku pārstrādi organismā.

Tāpat glikomannāna iekļaušana diētā palīdz dažādām barošanas traktā esošajām baktērijām. Savukārt tās palīdz pārstrādāt dažādas taukskābes, kuras var veicināt aptaukošanos.

Vai šis uztura bagātinātājs tiešām palīdz ātri nomest svaru?

Par glikomannāna ietekmi uz liekā svara zaudēšanas ātrumu ir veikti vairāki pētījumi. Piemēram, šis ASV veiktais pētījums, veica eksperimentu ar 176 cilvēkiem, kas bija vispārīgi veselīgi, bet tomēr ar lieko svaru. Daļa no eksperimenta dalībniekiem lietoja glikomannānu saturošu uztura bagātinātāju dažādās dozās, bet daļai tika dots placebo. Placebo parasti nozīmē “tukšas” tabletes – kas nesatur neko tādu, kas varētu ietekmēt eksperimenta rezultātus.

Pētījuma rezultāti liecina, ka visas 3 grupas, kas lietoja glikomannānu saturošos uztura bagātinātājus, piecu nedēļu laikā zaudēja par 2-5 kilogramiem vairāk, nekā pārējie! Turklāt līdzīgi rezultāti ir iegūti arī dažādos citos pētījumos. Vislielākais efekts ātrai svara zaudēšanai bijis, ja uztura bagātinātājs tika lietots 30 minūtes pirms ēdienreizes, un tajā paša laikā ievērojot arī veselīgu diētu. Tas gan ļoti neatšķiras no citiem uztura bagātinātājiem – negausīgi rijot tie nepalīdzēs ātri nomest svaru – ir tomēr kaut nedaudz jāpiedomā arī pie savas diētas.

Citi ieguvumi

Papildus tā ietekmei uz liekā svara nomešanu, glikomannānam ir arī citi pozitīvi blakusefekti.

Atsaucoties uz 14 sistemātiskiem pētījumiem, glikomannānu saturoši uztura bagātinātāji var:

  • Samazināt kopējo holesterīna līmeni par 19mg/dL
  • Samazināt “slikto” holesterīnu līmeni par 16mg/dL
  • Samazināt sirds un asinsvadu slimību risku
  • Samazināt 2-tipa cukura diabēta risku

Veselības riski un blakusefekti

Glikomannānu saturošie uztura bagātinātāji tiek galvenokārt atzīti par drošiem lietošanai uzturā. Jāmin vien tas, ka glikomannāna ieteicamās devas ir mazākas nekā citiem uztura bagātinātājiem. Tas tāpēc, ka tam ir lieliska spēja absorbēt ūdeni. Un pārāk lielās devas tas, protams, var kaitēt veselībai. Un kā vienmēr – pirms sāc uztura bagātinātāju iekļaušanu savā diētā, ieteicams konsultēties ar savu ārstu.

Kopsavilkums

Galvenais, ko vajadzētu paturēt prātā ir – pērc drošā vietā no kvalitatīva ražotāja. Lētākais, ko atradīsi internetā visticamāk būs apšaubāmas kvalitātes un ar neskaidru izcelsmi. Turklāt aptiekās cena jau var būt pat vairākas reizes lielāka par ražotāja noteikto. Tādēļ es iesaku uztura bagātinātājus iegādāties pa tiešo no ražotāja – piemēram, ASV bāzētā Bauer Nutrition. Dažādu uztura, skaistuma un sporta preparātu iegādāšanās tur ir 100% droša, turklāt tiek piedāvāta bezmaksas piegāde visa pasaulē.  Vairāk lasi bauernutrition.com

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Lai nodrošinātu pilnvērtīgu mājaslapas darbību un reklāmas iespējas, mājaslapā Gudro.lv tiek izmantotas sīkdatnes. Piekrītu